Lawart

Czyszczenie wykładzin i dywanów w zależności od ich rodzaju

0
odkurzacz

Najwięcej brudu zbiera się na podłodze, na którą spadają resztki jedzenia lub kurz. Dodatkowo zdarza się, że użytkownicy pomieszczenia przypadkowo wylewają na ziemię plamiące płyny, a czasem chodzą po niej w butach. Negatywny wpływ na stan podłogi mogą mieć również zwierzęta domowe, które kłaczą się i pozostawiają plamy. O ile gładką posadzkę łatwo jest odkurzyć i przetrzeć, o tyle dywany czy wykładziny dywanowe nie mają jednolitej faktury, dlatego zabrudzenia dostają się do głęboko ukrytych włókien. Dobór metody ich czyszczenia zależy przede wszystkim od właściwości materiału – struktury i grubości. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym polecamy najlepsze sposoby prania różnego rodzaju wykładzin oraz dywanów.


Jak prać wykładziny obiektowe?

Najcieńsze wykładziny obiektowe, inaczej zwane przemysłowymi, są elastyczne i gładkie, dlatego mają wysoką odporność na zabrudzenia. Do ich produkcji używa się korka, kauczuku, PCV lub gumy. W każdym wypadku czyszczenie podłogi jest proste, ponieważ wystarczy odkurzyć powierzchnię, przemyć wodą z detergentem, a w ostateczności użyć szczotki. Różnica tkwi głównie w wyborze preparatu do zabezpieczenia materiału – najlepiej użyć dedykowanych środków pielęgnacyjnych.

Wykładziny dywanowe składają z podkładu – wykonywanego często z juty sztucznej lub naturalnej – oraz runa, czyli wierzchniej warstwy poliamidowej, poliestrowej lub polipropylenowej. W zależności od materiału runo jest bardziej sprężyste lub sztywne i szorstkie, jednak zawsze dość szybko chłonie zabrudzenia, szczególnie w miejscach o wysokim natężeniu ruchu. Pranie wykładzin dywanowych przeprowadzane jest metodą ekstrakcji, czyli z użyciem wysokiego ciśnienia oraz preparatów rozpuszczających brud. Po czyszczeniu należy pozostawić wykładzinę na kilka godzin, aby wyschła. Czasem miejscowo stosuje się także odplamiacze. Aby dobrać odpowiedni środek odplamiający, należy najpierw wykonać test stabilności koloru, aby po zastosowaniu właściwego preparatu nie pojawiły się odbarwienia.

Pranie dywanów i grubych wykładzin

W miejscach o mniejszym natężeniu ruchu, na przykład w domowej sypialni czy salonie, warto postawić na puszystą wykładzinę lub elegancki dywan syntetyczny z wiskozy, lub akrylu. Miękki materiał chłonie jednak brud i zapachy, dlatego należy często go czyścić, nawet jeśli pomieszczenie jest rzadko użytkowane. Z powodu długich, gęstych włókien pranie dywanów i grubszych wykładzin wymaga zastosowania metody ekstrakcyjnej, a czasem nawet jej powtórzenia lub użycia pre-sprayu – środka do wstępnego rozpuszczenia zabrudzeń. Jeśli dywan jest wykonany z wiskozy, nie powinno się go też szczotkować ani stosować na nim chemii wybielającej.

Tradycyjne dywany orientalne, tureckie albo perskie, są wykonane z naturalnego jedwabiu lub wełny. Podstawą do zadbania o ich piękny kolor i miękkość materiału jest regularne odkurzanie oraz wytrzepywanie. Do wyrobu tradycyjnych dywanów służy też bawełna, która – podobnie jak syntetyki – jest antystatyczna, dlatego odpycha kurz, wolniej się brudząc.

Jedyny sposób na pozbycie się trwałych zabrudzeń z dywanu to pranie ekstrakcyjne z użyciem wody o temperaturze letniej. Podczas mycia należy zachować szczególną ostrożność i stosować tylko łagodne detergenty, takie jak szare mydło, w szczególności pomijając środki na bazie tlenu. Największym zagrożeniem dla dywanów – szczególnie wełnianych, podatnych na porastanie pleśnią – jest woda, której po praniu trzeba się jak najszybciej pozbyć. Na szczęście odkurzacz z końcówką ssącą pozwala zrobić to skutecznie, co przekłada się na krótszy czas schnięcia włókien.

Wykładziny różni nie tylko materiał, ale też kształt. Najbardziej pomysłowe z nich, przeznaczone między innymi do przedszkola, mają materiałowe wstawki – na przykład kwiatki i krzaczki – o różnej grubości. To doskonałe siedzisko dla bawiących się na podłodze dzieci. Czyszczenie wykładzin o nieregularnie ukształtowanym runie wymaga intensywnego namoczenia grubszych fragmentów i łagodnego obchodzenia się z cieńszymi, w przeciwnym wypadku woda mogłaby uszkodzić materiał. Prawdziwym wyzwaniem jest również grube futro, które fantastycznie pasuje do salonu z kominkiem. I w tym przypadku świetnie sprawdzi się pranie ekstrakcyjne, po którym futerko należy dokładnie wysuszyć i wyszczotkować specjalną szczotką do pielęgnacji wełny – stanie się znów puszyste.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl