Lawart

Pranie wykładzin i tapicerki meblowej metodą ekstrakcyjną

0
pranie wykładziny

Domowe sposoby czyszczenia pozostawiają jedynie krótkotrwały efekt świeżości i nie są zbyt skuteczne, dlatego co jakiś czas warto zdecydować się na pranie ekstrakcyjne. To metoda, która pozwala usunąć nie tylko zabrudzenia zalegające na powierzchni wykładziny czy tapicerki, ale również głęboko ukryte wewnątrz włókien. Czyszczenie sposobem ekstrakcji polega na odessaniu brudu rozpuszczonego przy użyciu właściwie dobranych środków piorących. Metoda ta idealnie nadaje się do odświeżania domowych wykładzin oraz mebli – takich jak sofa, pufy czy krzesła – a także służy do mycia wnętrza samochodu.


Zalety ekstrakcyjnego prania wykładzin i tapicerki

Główną zaletą metody ekstrakcyjnej jest wysoka skuteczność, gdyż środek czyszczący dociera do nawet najbardziej schowanych w głębi materiału włókien. Wysokie ciśnienie wytwarzane przez odkurzacz pozwala odessać cały preparat razem z rozpuszczonym w nim brudem. Dotyczy to także roztoczy, dzięki czemu ekstrakcyjne pranie tapicerki meblowej stanowi dobre rozwiązanie dla alergików – mikroskopijne stworzenia, które bytują w materiale są znane z tego, że przenoszą alergeny. Warto wspomnieć o tym, że w metodzie ekstrakcyjnej używa się wyłącznie szybkoschnących środków niskopieniących, dlatego pranie wykładzin czy tapicerki nie pozostawia zacieków i osadów na mytej powierzchni.

Etapy czyszczenia metodą ekstrakcji

Dokładne czyszczenie wykładzin lub tapicerki metodą ekstrakcji zaczyna się od identyfikacji materiału oraz dobrania bezpiecznych dla niego i skutecznych środków piorących. Zabrudzenia łatwe do usunięcia mogą być wyczyszczone na przykład za pomocą odkurzacza wyposażonego w turboszczotkę. Dzięki temu drobinki piasku nie uszkodzą struktury materiału podczas dalszych etapów prania. Jeśli powierzchnia jest bardzo zabrudzona, niezbędny okaże się pre-spray, czyli środek do wstępnego rozpuszczenia brudu. Preparat tego rodzaju sprawi, że powtarzanie całego procesu mycia ekstrakcyjnego nie będzie konieczne.

Kolejny etap stanowi zastosowanie mocniejszego środka usuwającego zabrudzenia z głęboko skrywanych włókien. Preparatu – razem z rozpuszczonym w nim brudem – należy się pozbyć za pomocą specjalnego odkurzacza. Zastosowanie w nim końcówki ssącej umożliwia wytworzenie wysokiego ciśnienia, dzięki któremu efekt jest natychmiastowy i miły dla oka. Czyszczenie narożników, krzeseł czy sofy zwieńczone jest kilkugodzinnym suszeniem materiału – dopiero wtedy można wygodnie usiąść na odświeżonym meblu.

Im ciśnienie jest wyższe, tym więcej brudu zostanie usunięte z wykładziny lub tapicerki. Należy zaznaczyć, że stosowanie tak dużej siły ssania nie wiąże się z ryzykiem osłabienia materiału. W przeciwieństwie do czyszczenia parowego, metoda ekstrakcyjna nie wymaga stosowania wysokiej temperatury – wystarczy około 40℃ – a to ona jest najbardziej szkodliwym czynnikiem. Dzięki temu ekstrakcyjne pranie kanap, wykładzin czy dywanów można zaliczyć nie tylko do skutecznych, ale również bardzo bezpiecznych sposobów usuwania brudu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl