Lawart

Rodzaje tapicerek samochodowych, a ich czyszczenie

0

Nie ma co ukrywać, że każdy kierowca pragnie jeździć czystym samochodem. Z tego względu należy zadbać nie tylko o jego zewnętrzną prezencję, ale również środek, w tym głównie o tapicerkę samochodową, czyli wierzchnie obicie foteli. Zarówno jej jakość, jak i wygląd zwiększają komfort jazdy, a ponadto uatrakcyjniają wewnętrzny design auta. Istnieje kilka rodzajów tapicerek samochodowych, różniących się właściwościami, co przekłada się na różne metody czyszczenia.


Rodzaje tapicerek samochodowych

Tapicerka materiałowa

Nie ma co ukrywać, że to najtańsze obicie foteli samochodowych. Z tego powodu jej jakość bywa niezadowalająca, a materiał nieprzyjemny (szorstki) w dotyku – jednak właściwości te nie stanowią reguły i są zależne m.in. od typu zastosowanego materiału, jego grubości itp. Niestety, ale tapicerka materiałowa łatwo wchłania różnego typu zabrudzenia, które z biegiem czasu są jeszcze trudniejsze do usunięcia. Aby się ich pozbyć, najczęściej stosuje się preparaty chemiczne, np. piankę. Po jej wyschnięciu pozostaje tylko odkurzyć tapicerkę, gdyż środek ten zamienia brud w proszek.

Tapicerka welurowa

Welur uchodzi za symbol luksusu, dobrego gustu oraz elegancji. Jest to materiał wyróżniający się miękkością i delikatnością. Tapicerka welurowa prezentuje się w samochodzie oryginalnie, a także efektownie. Jednak nie wszystkim podoba się styl, jaki nadaje, a ponadto trzeba zaznaczyć, że nie jest ona zbyt odporna na zabrudzenia. Utrzymanie jej w dobrym stanie bywa kłopotliwe oraz czasochłonne – szybko osadza się na niej kurz, brud i wchłaniają płyny. Do jej czyszczenia niezbędne są profesjonalne środki chemiczne. Natomiast w przypadku większych, trudnych do usunięcia plam konieczne będzie podjęcie dodatkowych działań pielęgnacyjnych. Pranie tapicerki samochodowej wykonanej z weluru może okazać się jedynym sposobem na pozbycie się z niej nieetycznych zabrudzeń.

Pranie ekstrakcyjne tapicerki samochodowej z weluru

Na samym wstępie warto wspomnieć, co tak naprawdę kryję się pod tym pojęciem. Pranie ekstrakcyjne polega na pozbywaniu się zabrudzeń z tapicerki auta poprzez wtłaczanie w tkaninę roztworu, który składa się z wody, a także środka czyszczącego. W kolejnym kroku odsysa się go wraz z rozpuszczonym brudem za pomocą odkurzacza piorącego. Po takim czyszczeniu tapicerka jest lekko wilgotna. Zastosowanie właśnie tej metody niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak całkowite usunięcie starych i mocno wchłoniętych w materiał plam, nieprzyjemnych zapachów, a także przedłużenie żywotności tapicerki. Należy podkreślić, że pranie to nie jest dedykowane tylko welu- rowym obiciom foteli, ale również tym materiałowym – idealnie sprawdzi się, gdy mamy do czynienia z zaschniętymi, rozległymi bądź po prostu niemożliwymi do pozbycia się domowymi sposobami zabrudzeniami.

Tapicerka z alcantary

Alcantara to materiał zamszopodobny, stosowany m.in. w produkcji samochodowej. Cechuje się wieloma zaletami, do których zaliczają się wytrzymałość, estetyczna prezencja, a także komfort użytkowania. Tapicerka z alcantary stanowi znakomite rozwiązanie do niejednego auta, bez względu na to, czy jeżdżą w nim dzieci, czy też zwierzęta, ponieważ jest łatwa w utrzymaniu czystości. W celu pozbycia znajdujących się na niej zabrudzeń wystarczy użyć np. parowych automatów do prania zlokalizowanych na myjniach samochodowych.

Tapicerka ze skóry

Przez wielu utożsamiana z prestiżem, doskonałą jakością oraz bogactwem. Jej największą zaletą jest duża odporność na zabrudzenia, natomiast wadą – wysoka cena (może wynosić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych). Dodatkowo tapicerka ze skóry wymaga odpowiedniej konserwacji – do jej czyszczenia wykorzystuje się m.in. mleczka lub preparaty w postaci piany, za pomocą których można pozbyć się wierzchnich zabrudzeń, a także przywrócić kolor (środki te usuwają kurz). Jak często czyścić tapicerkę skórzaną? Zaleca się to robić co najmniej dwa razy w roku.

Czyszczenia tapicerki samochodowej można dokonywać za pomocą profesjonalnych środków chemicznych. Jednak nie zawsze ich użycie gwarantuje pozbycie się wszystkich widocznych na niej zabrudzeń. Co wtedy zrobić? Jedynym rozwiązaniem jest oddanie tej czynności w ręce specjalistów, którzy posiadają wysokiej jakości sprzęt i wymagane do jego obsługi umiejętności.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl