Lawart

Jak pozbyć się trudnych plam z wykładziny?

0
wykładzina w salonie

Wykładziny – nazywane pokryciem podłogowym – już od wielu lat cieszą się sporym zainteresowaniem. Najczęściej składają się one z podłoża (wykonanego m.in. z filcu, juty czy PCV), a także warstwy wierzchniej nazywanej runem. Aktualnie do produkcji runa wykorzystuje się włókna poliamidowe, wełniane oraz polipropylenowe. Gdzie stosuje się wysokiej jakości wykładziny dywanowe? Oczywiście w domu, ale również w hotelach oraz biurach. Do ich największych zalet można bez wątpienia zaliczyć ponadprzeciętną trwałość – bowiem przez wiele lat zachowują one swoje barwy. Ponadto wykładziny zapewniają wyciszenie pomieszczenia, a także prezentują się niezwykle estetycznie.


Zadbaj o czystość swojej wykładziny!

Niestety, ale wykładzina podłogowa ma również swoje wady, bowiem w przeciwieństwie do paneli, sprawia o wiele większe trudności w zachowaniu jej w czystości. Dlaczego? Powstałe na niej zabrudzenia wnikają w chłonne włókna, przez co dość ciężkie jest ich całkowite usunięcie. Jednak nie możemy dopuścić do tego, aby pozostały one tam przez dłuższy czas, gdyż czystość w domu powinna stanowić priorytet dla jego domowników. Poza tym, znajdujące się na wykładzinie plamy są zbiorowiskiem roztoczy, grzybów i bakterii, co z kolei jest niezdrowe zwłaszcza dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie, dla małych dzieci, a także naszych czworonożnych przyjaciół.

Przykładowe źródła zabrudzeń

Źródeł zabrudzeń jest tak dużo, że nie sposób ich zliczyć. Tak naprawdę można do nich zaklasyfikować wszystko, co spadnie na wykładzinę dywanową, czyli np. okruszki chipsów, ciastek, paluszków czy kawałki czekolady. Powodem powstania plamy na naszym pokryciu podłogowym może być również rozlanie napoju np. kawy, soku bądź mleka. W dodatku często do domu nieświadomie nanosimy piasek lub ziemię, których to należy pozbyć się jak najszybciej, po prostu odkurzając je z powierzchni wykładziny. Nie ma co ukrywać, że sprawcami zabrudzeń są najczęściej dzieci, które m.in. wylewają na powierzchnię dywanową farbę lub sklejają ją swoimi brudnymi, od jedzonych słodkości, palcami. Zazwyczaj powstawanie zabrudzeń jest dziełem przypadku, jednak nie możemy ich zignorować. Regularne i dokładne czyszczenie wykładzin to niezwykle ważny obowiązek domowy.

W jaki sposób czyścić wykładzinę?

Systematyczne czyszczenie, a także odpowiednia pielęgnacja wykładziny wpływają na jej wygląd, sprawiając, że przez długi czas prezentuje się ona niczym nowa. Postaramy się podpowiedzieć, w jaki sposób prawidłowo ją czyścić, aby osiągnąć najbardziej spektakularny rezultat. Jeżeli chodzi o pielęgnację wykładziny, to można zdecydować się zarówno na czyszczenie jej na sucho, jak i przy użyciu wody. W przypadku pierwszego sposobu warto nabyć tzw. aktywator do krystalizacji brudu, a także mocno ssący odkurzacz. Od czego rozpocząć? Najpierw należy odkurzyć całą powierzchnię wykładziny dywanowej, a następnie ręcznie wyczesać jej runo. W kolejnym etapie nakłada się na nią suchy środek i czyści za pomocą specjalnej szczotki (najlepiej walcowej). Po upływie ok. 30-40 minut usuwa się dany detergent (świetnie w tym wypadku sprawdzi się również soda oczyszczona) z wykładziny, po prostu ją odkurzając. Natomiast gdy naszą wykładzinę chcemy wyczyścić przy użyciu wody, to zalecane jest wcześniejsze skontrolowanie ewentualnych uszkodzeń, które mogły pojawić się na materiale (w tych miejscach musimy zachować szczególną ostrożność). Po jej umyciu czystą wodą oraz upraniu następuje dokładne suszenie. Jednak wymienione wyżej metody nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty, a poza tym istnieje ryzyko zniszczenia wykładziny. Co należy wówczas zrobić?

Postaw na skuteczne pranie ekstrakcyjne!

Sposobów na pozbycie się zabrudzeń z wykładzin jest naprawdę wiele, ale jednym z najskuteczniejszych jest pranie ekstrakcyjne. Polega ono na wtłaczaniu w tkaninę roztworu składającego się z wody oraz profesjonalnego preparatu czyszczącego, a następnie odessaniu go wraz z rozpuszczonym brudem za pomocą odkurzacza piorącego. W ten sposób możliwe jest skuteczne zlikwidowanie z naszej wykładziny uporczywego brudu, bakterii, pasożytów i roztoczy – powierzenie tego zadania profesjonalistom jest niezwykle opłacalne, gdyż pozwala zaoszczędzić czas, energię, a nawet pieniądze. Firmy specjalizujące się w tej usłudze (również i nasza) dysponują nowoczesnymi, wysokiej jakości maszynami czyszczącymi o dużej sile ssącej, dzięki którym efektywnie pozbędziemy się wszelkich zabrudzeń.

Skuteczne usunięcie plam, które głęboko wniknęły w głąb wykładziny dywanowej, jest jak najbardziej możliwe! Jeżeli domowe sposoby poradzenia sobie z nimi zawodzą, należy skorzystać z usług profesjonalnych firm, oferujących pranie ekstrakcyjne.

Bo czysta wykładzina to wizytówka każdego domu!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl