Lawart

Dywany do przedszkoli – charakterystyka i pielęgnacja

0
dzieci bawiące się na dywanie

Zabawy na podłodze korzystnie oddziałują na rozwój dzieci, dlatego też w sali przedszkolnej koniecznie powinny znaleźć się wysokiej jakości dywany. Nie tylko wpłyną one na ogólną prezencję pomieszczenia, ale również niektóre z dostępnych na rynku modeli stworzą przestrzeń, która pobudzi wyobraźnię najmłodszych, a nawet zmotywuje je do ćwiczeń (ciała i umysłu). Oczywiście, wybór odpowiedniego dywanu do przedszkola nie jest prostym zadaniem, ponieważ oprócz jego wyglądu, należy zwrócić uwagę m.in. na materiał, z jakiego został on wykonany.


Jak wybrać dywan do przedszkola?

Dywany stanowią główne miejsce zabawy dzieci – to na nich najmłodsi rozkładają swoje zabawki (samochody, lalki, klocki), grają w planszówki czy też układają puzzle. Poza tym, pełnią one rolę miękkiego podłoża podczas wykonywania rozmaitych ćwiczeń ruchowych, takich jak: skakanie, turlanie się bądź raczkowanie. Jeżeli zaś chodzi o sale przedszkolne, to z reguły wykłada się nimi całe pomieszczenia lub też umieszcza się je na środku. Producenci oferują różnorodne modele o rozmaitych kolorach i wzorach, dzięki czemu z powodzeniem można dopasować je do upodobań oraz wieku konkretnej grupy dzieci. Należy pamiętać, że dywany przeznaczone do przedszkoli muszą posiadać Certyfikat Zgodności Nr 455/AC 017, dzięki któremu mamy pewność, że nie zawierają one żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji (w kontekście m.in. dopuszczalnej zawartości formaldehydu, pentachlorofenolu czy pH).

Dywany do przedszkoli – jak utrzymać je w czystości?

Podstawowym wyposażeniem sali przedszkolnej są dywany, które stanowią niezwykle skuteczną izolację termiczną. Poza tym umożliwiają one przeprowadzenie rozmaitych zabaw podłogowych. Jednym z ważniejszych aspektów, na który koniecznie należy zwrócić uwagę w trakcie ich zakupu, jest bezpieczeństwo, a więc zgodność z normami oraz poszczególnymi wymaganiami BHP (zalecane jest, aby dywany przedszkolne posiadały stosowne zaświadczenie o trudnopalności). Dodatkowo, powinny być one łatwe do czyszczenia, dlatego też z reguły wybierane się modele z krótkim lub średniej długości włosiem, z których w szybki sposób można usunąć plamę czy innego rodzaju zabrudzenie.

Niekiedy jednak zwykłe odkurzenie czy też wyszorowanie dywanu przedszkolnego nie wystarcza – jak wiadomo dzieci mogą zaplamić jego włosie (nawet krótkie) sokiem, skleić je, a nawet pomalować farbkami. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do przypadkowego zniszczenia. W tej sytuacji należy zdecydować się na pranie ekstrakcyjne – polega ono na wtłaczaniu w tkaninę roztworu z wody i specjalistycznego preparatu czyszczącego, a następnie odessaniu go wraz z rozpuszczonym brudem za pomocą odkurzacza piorącego. Jakie są zalety zastosowania tej metody? Skutecznie pozbywamy się uporczywego brudu, bakterii, roztoczy (wywołujących alergie zarówno u dzieci, jak i dorosłych), a także nieprzyjemnych zapachów. Warto zdecydować się na tego typu pranie podczas przerw feryjnych bądź wakacyjnych, kiedy to przedszkole jest zamknięte – czas schnięcia dywanów zajmuje z reguły 2 godziny, jednak jest on zależny od ich grubości i pogody.

Właściwości, którymi muszą charakteryzować się dywany przedszkolne

Dywany do przedszkoli muszą cechować się wysoką odpornością na uszkodzenia. Poza tym, powinny być one niezwykle wytrzymałe, ponieważ dzieci po nich skaczą, tańczą oraz bawią się zabawkami, które mogą je niestety odkształcać (a do takich zaliczają się m.in. te wyposażone w kółka, które robią wgniecenia w dywanie). Dodatkowo, muszą one odpowiednio odprowadzać wilgoć i nie przyciągać moli. Często wymagany jest również atest na antyelektrostatyczność – o ile dla dorosłych elektryzowanie dywanu nie stanowi większej różnicy, o tyle w przypadku dzieci może wywoływać niemały dyskomfort. Co ciekawe, w przedszkolach najlepiej sprawdzą się dywany wykonane z włókien syntetycznych o runie średniej wysokości. Stanowią one znakomite, stabilne podłoże do wielu zabaw oraz leżakowania.

Dywan jest niezbędnym elementem aranżacji sali przedszkolnej. Oprócz ogólnej prezencji, musi być on odporny na zabrudzenia, wytrzymały oraz łatwy w pielęgnacji. Należy zaznaczyć, że jeżeli podstawowe metody jego czyszczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto zdecydować się coś skuteczniejszego, czyli pranie ekstrakcyjne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl