Lawart

Dokładne przygotowanie domu na święta – pranie krzeseł tapicerowanych

0
krzesła tapicerowane welurowe

Idą święta, a to oznacza czas corocznych, dokładnych porządków. Samo wytarcie kurzu zbierającego się na meblach, umycie podłóg, poukładanie rzeczy w szafkach czy też odkurzenie może nie wystarczyć – czasem potrzebne są bardziej specjalistyczne czynności! W przypadku chęci zadbania o tapicerowane elementy znajdujące się w naszym domu, czyli obicia krzeseł, warto zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnej ekipy, zajmującej się ich praniem – w ten sposób nasz dom będzie prezentował się jak nowy.


Krzesła tapicerowane – jak czyścić?

Bez wątpienia, krzesła tapicerowane są wygodne – a ich obicia zazwyczaj miękkie i przyjemne w dotyku. Poza tym, prezentują się niezwykle elegancko oraz gustownie. Najczęściej kupuje się je z zamiarem umieszczenia w jadalni, co również podnosi ryzyko ich pobrudzenia, przykładowo przygotowaną przez nas potrawą lub sokiem. Na rynku meblarskim dostępnych jest kilka rodzajów tapicerek – jednak jedną z najważniejszych zasad podczas ich czyszczenia, o której zawsze należy pamiętać, (niezależnie od typu obicia), jest zachowanie szczególnej ostrożności!

W przypadku krzeseł z welurowym obiciem, znakomicie sprawdzi się roztwór z amoniaku: dwie jego łyżki wlewa się do litra wody, a później czyści zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa. Wtarty płyn zostawiamy na godzinę – po upłynięciu tego czasu, tapicerkę należy „przeczesać” miękką szczotką. W kolejnym etapie, mokrą plamę suszymy za pomocą suszarki do włosów.

Materiałem, który stosunkowo łatwo oraz szybko się brudzi, jest bawełna. Kiedy chcemy więc usunąć z niej oporną plamę, warto wtedy zakupić specjalnie przeznaczoną do tego celu piankę. Wcześniej jednak należy sprawdzić na niewidocznym fragmencie tapicerki (np. od spodu), jak reaguje ona na dany preparat. W końcowym etapie, obicie osuszamy suszarką do włosów, podobnie jak w przypadku weluru.

A może tak tapicerka wykonana ze skóry? Do jej ogromnych zalet należy odporność na zabrudzenia i łatwość ich usunięcia – wystarczy bowiem do tego roztwór płynu do naczyń oraz wody. Środek ten nakładamy ściereczką, za pomocą okrężnych ruchów. Po wykonanym zabiegu, konieczne jest zakonserwowanie skóry – krzesła powinniśmy konserwować trzy razy w roku. Trzeba pamiętać, żeby unikać mydła!

Pranie ekstrakcyjne krzeseł tapicerowanych

Zorganizowanie kolacji wigilijnej nie należy do łatwych zadań, ponieważ oprócz wcześniej przygotowanych 12-tu potraw, należy pomyśleć również o innych ważnych aspektach. Niezwykle istotne jest odpowiednie do okazji nakrycie stołu, jak również wygląd tapicerki znajdującej się na krzesłach, na których to usadowimy naszych gości. Niestety, ale przy większych zabrudzeniach, naturalne metody czyszczenia, takie jak: posypanie plamy mąką ziemniaczaną czy też zastosowanie na nią soku z cytryny, nie będą miały racji bytu. W tym wypadku krzesła tapicerowane należy powierzyć firmie specjalizującej się w praniu ekstrakcyjnym. Na czym ono polega? Na wtłaczaniu w tkaninę roztworu wody wraz z środkiem czyszczącym, a następnie odessaniu go z rozpuszczonym brudem za pomocą odkurzacza piorącego. Metoda ta cechuje się niezwykle wysoką skutecznością usuwania różnorakich zabrudzeń z włókien tkaniny. Co ciekawe, zlikwiduje ona zarówno nieestetyczne zacieki powstałe na skutek źle przeprowadzonego, samodzielnego czyszczenia m.in. mydłem lub innym detergentem, jak i trudne do usunięcia plamy po winie czy kawie.

Gdzie można zastosować metodę ekstrakcyjną?

– do prania tapicerki samochodowej;
– do prania i czyszczenia tapicerki meblowej (sofy, pufy, krzesła, fotele, narożniki);
– do prania dywanów;
– do prania wykładzin.

Nie ma co ukrywać, że porządki świąteczne są zwykle stresujące i pochłaniają dużo naszej energii, a poza tym nie zawsze możliwe jest znalezienie na nie wystarczającej ilości czasu. Szczególnie jeżeli chodzi o pranie zabrudzonych powierzchni, takich jak tapicerka krzeseł znajdujących się przy stole wigilijnym. Oczywiście, istnieje wiele sprawdzonych, domowych sposobów na usunięcie plam, jednak w przypadku, kiedy one nie zadziałają lub też wtedy, kiedy zajęci jesteśmy innymi obowiązkami przedświątecznymi, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm piorących m.in. tych wykonujących pranie ekstrakcyjne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl