Lawart

Dywan z długim włosiem – jak o niego prawidłowo zadbać?

0
czyszczenie dywanu shaggy

Dywany z długim włosiem, które określane są również jako shaggy, kudłate lub po prostu włochacze, zdobią podłogi naszych salonów, sypialni bądź pokojów dziecięcych. Dlaczego pokochało je tak wiele osób? Przede wszystkim „włochacze” są niezwykle miłe w dotyku – a chodzenie po nich boso jest niesamowicie przyjemne – estetyczne, a w dodatku nadają domowi pożądanego ciepła i niepowtarzalnej przytulności.


W jaki sposób zadbać o dywan shaggy?

Jednym z podstawowych obowiązków domowych, który najczęściej wykonywany jest 2-3 razy w tygodniu, jest odkurzanie. Jest to doskonały sposób na dbanie o czystość i ogólny wygląd domu, a przede wszystkim dywanu. W przypadku jego wersji z długim włosiem, zalecane jest, aby czynność tę wykonywać codziennie – szczególnie wtedy, kiedy ulokowany jest on w często uczęszczanym pomieszczeniu. Przykładowo w pokoju dziecięcym, dywan stanowi zazwyczaj główne miejsce beztroskich zabaw (lalkami, puzzlami, klockami czy też samochodami), z tego też względu należy zwrócić szczególną uwagę na jego prawidłowe czyszczenie, gdyż to właśnie na nim bawią się nasze pociechy. Jaki jest cel regularnego odkurzania dywanów? Oczywiście, ma ono przede wszystkim zapobiec wtarciu bądź wgnieceniu zanieczyszczeń we włókna. Dodatkowo, im dłuższe włosie, tym większa podatność dywanu na zabrudzenia, dlatego też tak ważna jest jego prawidłowa i systematyczna pielęgnacja. Co ciekawe, świetnym rozwiązaniem jest odkurzanie go z dwóch stron, co przedłuży jego żywotność. Ponadto, raz na kwartał (obowiązkowo przed praniem) należy go porządnie wytrzepać – podczas tej czynności cząsteczki zabrudzeń są wybijane z runa dywanu za pomocą trzepaczki (rzadziej strumienia powietrza).

Gdy zwykłe odkurzanie nie pomaga…

Na wstępie, należy podkreślić, że zabronione jest pranie dywanów shaggy w zwykłej pralce ze względu na to, że jego włókna wchłaniają dużą ilość wody, a tym samym długo schną – co wiążę się z ryzykiem rozwoju w jego wnętrzu zarodników pleśni. Ponadto, zwykły odkurzacz (nawet używany codzienne) nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej mocy ssania, za pomocą której możliwe będzie skuteczne pozbycie się wszelkiego rodzaju brudu z długich włókien dywanu.

Świetną opcją – w tym wypadku – jest pranie ekstrakcyjne. Polega ono na wtłaczaniu w tkaninę roztworu z wody i wysokiej jakości preparatu czyszczącego, a następnie odessaniu go wraz z rozpuszczonym brudem za pomocą odkurzacza piorącego. Dodatkową korzyścią jest fakt, że podniesione zostaje runo oraz włókna dywanu, dzięki czemu nadal pozostanie on puszysty i będzie prezentował się niczym nowo zakupiony model. Metoda ta stanowi znakomity sposób na pozbycie się groźnych bakterii, a także pasożytów, które są przyczyną powstawania wielu alergii. Jednak nie każda długość włosia pozwala na wykonanie prania ekstrakcyjnego: im dłuższy włos, tym mniejsza szansa na jego skuteczne wypranie. Najlepiej, aby wykonanie tej usługi powierzyć profesjonalnej i sprawdzonej firmie, dysponującej nowoczesnym sprzętem najwyższej jakości. Jak często decydować się na pranie ekstrakcyjne (które dostępne jest także w naszej ofercie)? Wystarczy skorzystać z tego pielęgnacyjnego rozwiązania raz do roku, co stanowi gwarancję czystego dywanu.

Czyszczenie parowe?

Profesjonalne czyszczenie dywanów shaggy może odbywać się również za pomocą odkurzacza parowego, bowiem wysoka temperatura zabija wszelkiego rodzaju drobnoustroje chorobotwórcze (np. bakterie, zarodniki pleśń, pasożyty). Jednak metoda ta ma również swoje wady, gdyż może okazać się niewystarczająca do usunięcia dużej ilości, wnikniętych w głąb tkaniny, trudnych zabrudzeń.

Sposobów odpowiedniego zadbania o „kudłaty” dywan jest kilka, jednak najbardziej efektywnym z nich jest pranie ekstrakcyjne. Przynosi ono największe rezultaty, a w dodatku jest bezpieczną metodą, dzięki której nasz dywan przez długi czas będzie prezentował się perfekcyjnie! Warto podkreślić, że w przypadku włochacza, konieczne jest wykorzystanie (podczas prania) wysokiego podciśnienia ssącego, dzięki któremu możliwe będzie skuteczne odsysanie wody oraz zabrudzeń, nawet z najgłębszych partii dywanu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl